Mitäpä ois dekkariviikko ilman Tenhusta? Kysynpä vain!
Tämä tarina se olikin kunnon juonivänkkyrä! Hohhei! Siinä minua lukijaparkaa kyllä pyöriteltiin iloisesti. Innoissaan luin, vaikka murhattu oli 17-vuotias tyttö. Ehkä koska se tapahtui luokkaretkellä ja ehkä koska mua vietiin ku pässiä narussa?
Murhattu tyttö, Erica, oli kaiken päälle vielä raskaana. Mitensse nyt sillain, ku pyhimyksestä kyse äidin silmäterästä? Noh, saadaan paikalle Martti Halla, Tenhusen aiemmista dekkareista tuttu poliisi. No, en ollut onneksi ainut, jota vietiin suuntaan jos toiseen. Ai että! Kyllä sai Halla ja hänen vaimonsakin vähän narutusta maistaa.
Tykkään Tenhusen dekkareista niin paljon. Ihanaa vanhahtavaa tunnelmaa, sivut kääntyy vaan ja voi muuta nauttia lukumatkasta.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti