25 kesäkuuta, 2026

Jacqueline Winspear: Maisie Dobbs ja valkoisten höyhenten tapaus & Hanni Maula: Vintagea ja veritekoja & Eva Frantz: On lähtösi huoleton

 Sitten hyviä dekkareita! Kaikki näistä on päässyt suosikkilistalleni, siis kirjailijat.




Jacqueline Winspear: Maisie Dobbs ja valkoisten höyhenten tapaus
suomentanut Tuulia Tipa

Tässäpä mainio Maisie Dobbs -sarjan kakkososa! Tämäkin ihanasti vei mennessään.
 
 "Lontoossa eletään kevättä 1930, kun älykäs ja kekseliäs yksityisetsivä Maisie Dobbs palkataan etsimään kadonnutta perijätärtä. Ensi alkuun yksinkertaiselta vaikuttava tapaus mutkistuu, kun perijättären ystävä löydetään kuolleena. Ja sitten toinen. Ja kolmas. Onko katoamisen ja murhien välillä yhteys? Tutkiessaan asiaa uuden apulaisensa Billie Bealen kanssa Maisie huomaa, että jäljet johtavat sota-aikaan, jonka koko Englanti niin kipeästi haluaisi jo jättää taakseen"
 
Tää olikin mutkikas tapaus! Nautin lukea tarinaa ja jotenkin kirjan tunnelmakin on niin 1930-lukulainen, sellainen ku se mielikuvissani on. Just kiinnostava aika kirjan tapahtumille ja juonikin on otteessaan pitävä. Tykkään myös siitä, kun Maisiessa ja Billiessä näkyy sodan arvet, Billiessä päällepäin myös.
 
Innolla jatkan sarjan lukemista! Oon niin tykästynyt Maisiehen ja myös hänen apulaiseensa Billieen. 




Hanni Maula: Vintagea ja veritekoja 

Ai että mikä herkkupala tämä dekkari onkaan! Onneksi löysi tiensä minun rakastaviin käsiini.
 
 Tällain ku keski-ikää lähestyy ja 40 tulee täyteen ensi vuoden alussa ni on ihan parasta lukea kirjoja, joissa päähenkilöt ovat oman ikäisiä tai vanhempia. Tässä päähenkilö Helvi Helve on 70-vuotias ja äksy mummu äksyn puudelinsa kanssa.
 
Antiikinharrastaja kuolee Helvin naapurissa ja hän tietenkin pistää nokkansa asiaan. Mitäpä muuta sitä eläköitynyt kirjastonhoitaja tekiskään? Hän ällyyttää mukaansa naapurin Riitan, joka perinnekorjaa miehensä kanssa naapuritaloa, ja kyläkauppias Hannun, joka on entinen vankilakundi. Tällä porukalla sitten aletaan ratkomaan tätä kuolemaa ja meno on sen mukaista.
 
Ahmin tän. Oli niin viihdyttävää menoa ja henkilöt niin ihanan erilaisia. Erittäin onnelliseksi teki se, että kansiliepeessä kerrottiin seuraavan osan ilmestyvän suht pian! Ehdottomasti luen jatko-osan! 
 



Eva Frantz: On lähtösi huoleton 
suomentanut Ulla Lempinen
 
Äääääää. Toistaiseksi viimeinen Anna Glad -dekkari! Tykkään tästä sarjasta ihan älyttömän paljon!
 
 Kirja lähtete siitä, kun neljän hengen naisporukka kokoontuu illanviettoon ja seuraavana aamuna heistä löytyy vain kaksi. Mitä ihmettä on tapahtunut??? 
 
Anna Glad on hoitovapaalla ja seuraa vierestä ku puolisonsa Tomas ratkoo tapausta. Ja ai että ku Annalla on vaikiaa pitää näppinsä poissa työasioista.
 
Asioita alkaa paljastua tästä neljän hengen naisporukasta, eikä kaikki ole mitään kovin kivaa. Kyllä oli taas meikä niinku pässi narussa ku luki tätä ja ihmetteli kaikkia salaisuuksia ja mitä niistä oli seurannut näitten naisten elämässä.
 
Mää todella toivon, että Frantz vielä kirjoittaa tähän sarjaan jatkoa! Tykkään tästä niin paljon! 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti