15 lokakuuta, 2025

Janice Hadlow: The other Bennett sister & TJ Klune: Taivaansinisen meren tuolla puolen

 Huh, ku mää niin hittaalla tahdilla saan kirjoitettua näistä lukemistani kirjoista. Tämä vuosi ei oo oikein ollu mun vuosi monessakaan mielessä, mutta näillä mennään myös täälä mun kirjablogissa.




Janice Hadlow: The other Bennett sister

Mun ja Kirjahillan yhteislukuna tää kirja. Tää kirja kertoo tosiaan Ylpeys ja ennakkoluulon Elizabeth Bennettin siskosta Marysta, joka jää kaikin tavoin paitsioon siskossarjassa. Kirja oli oikein vetävä ja Mary mielenkiintoinen hahmo. Kirjan alun tapahtumat sijoittuvat Ylpeyden ja ennakkoluulon tapahtumiin, mutta sitten onneksi siirrytään siitä eteenpäin. Maryn elämään astuu myös romantiikkaa ja sitä oli oikein mukavaa lukea, paitsi kun alkoi klassiset väärinymmärrykset. Argh! Onneksi lopussa on kaikki hyvin. Tätä kirjaa voin lämmöllä suositella kaikille, joita kiinnostaa lukea jatko-osia Jane Austenin kirjoihin!




TJ Klune: Taivaansinisen meren tuolla puolen
suomentanut Mika Kivimäki

Aah, ku viimein sain käsiini jatkoa Talo taivaansinisellä merellä -kirjalle! 💖 Tämä oli kyllä ihan yhtä ihana, ku eka osakin oli. Ja tarinakin jatkuu siitä, mihin se ekassa osassa jäi. Arthur ja Linus pyörittävät maagisten lasten orpokotia. Vähemmä yllättävästi orpokoti kohtaa uhkia, kun Arthur kertoo julkisesti olleensa itsekin lapsena orpokodissa ja lapset taas kohtaavat ennakkoluuloa ja syrjintää muiden ihmisten tahoilta oman maagisuutensa takia. Orpokoti saa myös uuden lapsen, lumimiehen, ja se onkin sitten ihan oma lukunsa tässä tarinassa.

Tää on niin ihana tarina! Toivon, että Klune kirjoittaa tälle vielä monta jatko-osaa. Oon todella ihastunut noihin maagisiin lapsiin, kun ovat niin mainioita persoonia ja myös niin hellyttäviä lapsia. Herättävät minussa suojelun halua he!

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti