28 helmikuuta, 2025

Kansanperinteistä 2 kirjaa

 Kalevalan päivä eli suomalaisen kulttuurin päivä. Tähän kaksi mainiota kirjaa suomalaisista perinteistä.




Leena Virtanen & Sanna Pelliccioni: 
Paraske! runolaulaja Larin Parasken ilot, surut ja säkenöivät säkeet

En tiennyt juuri mitään Larin Paraskesta. Sen ainoan, että hän on ollut runonlaulaja. Tässä kirjassa oli hänen elämäntarinansa ja se tarina oli kyllä melkoinen! Se oli koskettava. Larin Paraske alkoi kiinnostaa ihmisenä ja hahmona enämpikin ja onneksi mulla on hyllyssä kirja, joka kertoo hänestä. Sen aion lukea vielä tänä vuonna.



Ritva Kovalainen & Sanni Seppo: Puiden kansa

Tämä oli aikas upea teos Suomen pyhistä puista ja puihin liittyvistä uskomuksista ja kansanperinteistä. Seassa oli muutama minullekin tuttu puu ja muutama sellainen, jonka haluaisin myös nähdä.

Mikä eniten jäi minulle mieleen tästä kirjasta on se, että kristinuskon pakkolevittäminen on tuhonnut niin paljon hienoa ja kaunista niin täällä Suomessa kuin kaikkialla muuallakin. Jos jotkut on pakanoita niin kristityt. Sivistys ollut niin kaukana tuosta hommasta. Ja mitä harmia siitä on ollut, että käytetty luontoa uskomusten kohteena? Ei mitään! Ja kuin paljon harmia kristinusko aiheuttaa nytkin koko ajan. Se on karmivaa.

Historia on mielenkiintoista ja ehkä se johtuu lähestyvästä keski-iästä, että perinteet ja muut on ruennut kiinnostaan koko ajan enämpi ja enämpi.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti